Mis ja kuidas?

 

Sellelt lehelt leiab informatsiooni piirkondliku geograafia olümpiaadi korraldamise kohta. Oleme siia kokku kogunud vastused erinevatele küsimustele, juhised, kuidas registreerida HITSA moodle kasutajaks ja olümpiaadi kursusele. Lisatud on ka korralduslikke soovitusi ja muud informatsiooni.

Geograafia olümpiaadi juhend 2017/18.

 

Juhised õpilasele

1. Registreeru HITSA Moodle (https://moodle.hitsa.ee/) kasutajaks, kui sul veel kasutajanime ei ole – kasutajaks registreerimine.

Kasutajaks registreerimisel pead teadma:

 • enda eposti aadressi, kuhu saadetakse kinnituse viide, millel vajutades konto aktiveeritakse
 • isikukoodi, mida läheb vaja registreerimise kinnitamisel

Kui sul on kasutajanimi olemas, aga oled selle unustanud, siis leiad sisselogimise alt viite salasõna ununenud? Pärast selle vajutamist pead mäletama oma kasutajanime või e-posti aadressi, sisesta üks nendest ja vajuta otsi ning sinu epostile saadetakse viide, mille abil saad endale uue salasõna määrata.

2. Registreeri ennast kursusele: Geograafia olümpiaadi piirkonnavoor

 • Logi ennast sisse moodle.hitsa.ee lehel
 • Vajuta siia viitele, mis viib sind otse kursuse juurde.
 • Kirjuta registreerimise võtmeks enda piirkond (vali alljärgnevatest üks, NB! kasuta sama kirjapilti)
  • Maakonnad: Harjumaa, Hiiumaa, Jõgevamaa, Järvamaa, Lääne-Virumaa, Läänemaa, Põlvamaa, Pärnumaa, Raplamaa, Saaremaa, Tartumaa, Valgamaa, Viljandimaa, Ida-Virumaa, Võrumaa
  • Linnad: Tallinn, Tartu, Narva, Pärnu
 • Vajuta nuppu: Registreeri mind!
 • Sulle saadetakse kinnitus, et oled edukalt registreerunud kursusele.

 

Juhised õpetajale

1. Hoolitsege selle eest, et õpilased  oleksid asjaga kursis, vaata juhised õpilasele!

2. Need õpetajad, kes hakkavad oma piirkondades töid parandama peaksid samuti registreeruma olümpiaadi piirkonnavooru kursusele.

 • Registreerimiseks toimige täpselt samamoodi nagu õpilased, loe juhised õpilasele!
 • Pärast registreerimist saatke enda piirkonna õpetajate nimed, epost ja kontakttelefon (olümpiaadi komisjonile edgar.sepp@ut.ee või ulle.liiber@ut.ee), et saaksime teid lülitada ümber tuutori rolli ja vajadusel operatiivselt kontakteeruda.

3. Kontrolli, kas sinu õpilased on registreerinud! Kui oled kursusele sisse loginud, siis vasakult menüüst leiad: käesolev kursus > geo piirkonnavoor > osalejad. Vajadusel saad valida õige rühma.

 

Olümpiaadi läbiviimine

1. Kõik õpilased peavad olema olümpiaadi sooritamise hetkeks HITSA moodle kasutajad ja registreerunud kursusele Geograafia olümpiaadi piirkonavoor. Sama käib ka õpetajate kohta, kes hakkavad töid moodles parandama.

2. Vahetult enne olümpiaadi saadame kohalikus komisjonis olevatele õpetajatele parooli, mis võimaldab õpilastele ligipääsu olümpiaadi ülesannetele.

3. Olümpiaadi läbiviimine sõltub paljuski osalevate õpilaste arvust ja arvutiklassi kohtade arvust. Mõningad soovitused korraldamiseks:

 • Jagada osalejad kahte rühma kui ühte ei mahu. Teine rühm sooritab ülesanded, kui esimene on lõpetanud ehk teises vahetuses
 • Kui vahetusi tuleb rohkem kui kaks, siis oleks soovitav leida lisakohti arvutite näol (näiteks keegi toob oma sülearvuti kaasa), et saaks teha ikkagi kahes vahetuses
 • Kui ikka ei mahu kahte vahetusse, siis tuleks kaaluda olümpiaadi läbiviimist kahes koolis – osad rühmad ühes ja teised teises koolis, nii et saaks hakkama kahe vahetusega.

4. Test avatakse olümpiaadi päeva hommikul kell 9:00 ja on avatud väikse varuga kuni mõlemad vahetused jõuavad selle lõpetada ehk siis vähemalt kolmeni ja natuke lisaks.

5. Olümpiaadi ülesannete lahendamiseks on aega 2,5h.

 • 7. ja 8. klassi test on ühes osas ja lubatud on atlase kasutamine.
 • 9. klassi ja gümnaasiumi test on kahes eraldatud osas, millest ühes on interneti kasutamine lubatud ja teises ei ole. Atlast ei tohi kasutada.

6. Kõigi vanuserühmade testide puhul peaks üle vaatama umbes 1/3 tööst.

7. Testid on Moodles nii eesti kui ka vene keeles.

8. Tööde parandamisega saab alustada kohe kui õpilased on töö moodle’is esitanud. Katsete tabelis näitab esitatud tööd katse olek ja lõpetamise aeg. Sooviatme parandada küsimuste kaupa (nii nagu ka allpool viidatud juhendis näidatud) ja omavahel kokku leppida, kes millist küsimust parandab.
Oma hindeid saab ka korrigeerida, kui avastate näiteks eriti hea vastuse või selgub mingi asjaolu, et olete alguses liiga kriitiliselt hinnatud vms.

9. Probleemide ja küsimustega saab pöörduda olümpiaadi žürii poole järgnevatel kontaktidel:

 • Ülle Liiber, ulle.liiber@ut.ee, 737 5817
 • Edgar Sepp, edgar.sepp@ut.ee, 737 5076

 

Soovitused

Soovitame kasutada Google Chrome ja Mozilla Firefox internetilehitsejaid moodle’is olevate olümpiaadi ülesannete lahendamisel. Võimalusel vältida Internet Exploreri kasutamist.
Kasulik on konkreetses arvutiklassis, kus olümpiaad toimub, proovida olümpiaadi kursusel olevate näidistestide lahendamist. Kui esineb probleeme, siis tõenäoliselt tekivad need ka olümpiaadi ajal. Probleemide korral konsulteerida meiega või arvutiklassi administraatoriga.

 

Juhendid ja vormid

1. Kõik probleemid, mis tekivad olümpiaadi läbiviimisega arvutiklassis palun protokollida siinviidatud vormil (Exceli fail) ja saata pärast olümpiaadi toimumist olümpiaadi žüriile. Probleemide puhul täpsustada, mis õpilastega see seotud on, kas see mõjutas kuidagi nende tööd, lisada juurde kellaaeg, asjaolud ja mis ette võeti.

2. Piirkonnavooru ülesannete kontrollimine Moodle keskkonnas: juhend (pdf)

3. Tulemuste väljavõtte tegemine MS Excel programmi ja protokolli vormistamine: juhend (pdf)
Tulemuste_protokolli_vorm.xls - Palun tulemuste protokolli vormistamiseks aluseks võtta siin viidatud vorm.

Üks kommentaar postitusele Mis ja kuidas?

 1. Ebe Jalast kirjutab:

  Tallinna Tõnismäe Reaalkoolis möödus olümpiaad töökalt, rahulikult, mingeid probleeme ei esinenud. Koli juhtkond ja IT spetsialistid olid suurepärased ettevalmistustööd teinud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>